$2,907.00
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 5L & 10L Dual General Purpose Water Bath |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1100 w |
| Includes | 2 Clear Polycarbonate Gable Covers and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Model | Precision GP 15D |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.2°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.4 x 23.1 x 9.2 in. (392 x 587 x 233 mm) |
| Electrical Requirements | 120/230V 50/60 Hz |
| Amperage | 8.2-9.7 / 3.8-4.7 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |
$2,907.00
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 5L & 10L Dual General Purpose Water Bath |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1100 w |
| Includes | 2 Clear Polycarbonate Gable Covers and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Model | Precision GP 15D |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.2°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.4 x 23.1 x 9.2 in. (392 x 587 x 233 mm) |
| Electrical Requirements | 120/230V 50/60 Hz |
| Amperage | 8.2-9.7 / 3.8-4.7 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |