$10,497.50
| Orbit | 1.27 cm (0.5 in.) |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 15.9 kg |
| Speed Range | 15 to 500 rpm, ±1 rpm |
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (Metric) | Ambient plus 5°C to 65°C |
| Product Type | Benchtop Incubated Water Bath Orbital Shaker |
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
| Certifications/Compliance | UL, cUL, CE |
| Temperature Range (English) | 41°F to 140°F |
| Temperature Accuracy | 5°C above ambient to 65°C |
| Temperature Resolution | ±0.2°C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 25 x 21.5 x 18 in. (63.5 x 54.6 x 45.7 cm) |
| Height (English) | 18 in. |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
| Length (English) | 25 in. |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Length (Metric) | 63.5 cm |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Width (English) | 21.5 in. |
| Width (Metric) | 54.6 cm |
| Width (Metric) Platform | 33 cm |
| Shipping Weight (English) | 107 lb. |
| Shipping Weight (Metric) | 48.5 kg |
| Controller Type | Digital |
| Description | Incubated Benchtop Water Bath Orbital Shaker |
| Model | Water Bath Shaker |
| Motor Type | DC brushless |
| Timer Range | 1 to 60 min. |
| Unit Size | Each |
$10,497.50
| Orbit | 1.27 cm (0.5 in.) |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 15.9 kg |
| Speed Range | 15 to 500 rpm, ±1 rpm |
| Electrical Requirements | 120 V, 50/60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (Metric) | Ambient plus 5°C to 65°C |
| Product Type | Benchtop Incubated Water Bath Orbital Shaker |
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
| Certifications/Compliance | UL, cUL, CE |
| Temperature Range (English) | 41°F to 140°F |
| Temperature Accuracy | 5°C above ambient to 65°C |
| Temperature Resolution | ±0.2°C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 25 x 21.5 x 18 in. (63.5 x 54.6 x 45.7 cm) |
| Height (English) | 18 in. |
| Height (Metric) | 45.7 cm |
| Length (English) | 25 in. |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Length (Metric) | 63.5 cm |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Width (English) | 21.5 in. |
| Width (Metric) | 54.6 cm |
| Width (Metric) Platform | 33 cm |
| Shipping Weight (English) | 107 lb. |
| Shipping Weight (Metric) | 48.5 kg |
| Controller Type | Digital |
| Description | Incubated Benchtop Water Bath Orbital Shaker |
| Model | Water Bath Shaker |
| Motor Type | DC brushless |
| Timer Range | 1 to 60 min. |
| Unit Size | Each |