$3,011.50
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 28L General Purpose Water Bath |
| Capacity (Metric) | 28 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Clear Polycarbonate Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Model | Precision GP 28 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.2°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.4 x 21.8 x 11.1 in. (392 x 555 x 282 mm) |
| Electrical Requirements | 120/230V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |
$3,011.50
| Chamber Material | Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 28L General Purpose Water Bath |
| Capacity (Metric) | 28 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Clear Polycarbonate Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Model | Precision GP 28 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.2°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.4 x 21.8 x 11.1 in. (392 x 555 x 282 mm) |
| Electrical Requirements | 120/230V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |