$3,553.00
| Chamber Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 19L Coliform Water Bath |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | 35.0°C, 41.5°C, 44.5°C, and 45.5°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Stainless Steel Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Precision COL 19 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |
$3,553.00
| Chamber Material | Epoxy Powder-coated Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 19L Coliform Water Bath |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | 35.0°C, 41.5°C, 44.5°C, and 45.5°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Stainless Steel Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Precision COL 19 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |