$3,952.00
| Capacity (English) | 5.0 gal. |
| Controller Type | Digital |
| Description | 19L Circulating Water Bath |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Communications | Digital |
| Temperature Range | Ambient +5° to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | 1 Stainless Steel Gable cover and Rubber Duck |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Model | Precision CIR 19 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 12 x 15.3 x 7.6 in. (305 x 387 x 192 mm) |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Electrical Requirements | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |
$3,952.00
| Capacity (English) | 5.0 gal. |
| Controller Type | Digital |
| Description | 19L Circulating Water Bath |
| Capacity (Metric) | 19 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Communications | Digital |
| Temperature Range | Ambient +5° to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | 1 Stainless Steel Gable cover and Rubber Duck |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Model | Precision CIR 19 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 12 x 15.3 x 7.6 in. (305 x 387 x 192 mm) |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Electrical Requirements | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |