$3,933.00
| Chamber Material | 304 Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 15L Shaking Water Bath |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient +5° to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Stainless Steel Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Model | Precision SWB 15 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Electrical Requirements | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |
$3,933.00
| Chamber Material | 304 Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Description | 15L Shaking Water Bath |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Certifications/Compliance | UL, CE |
| Temperature Range | Ambient +5° to 100°C |
| Display | Monochrome LCD |
| Heating Capacity | 1200 w |
| Includes | Stainless Steel Gable Cover and Rubber Duck |
| Material | Epoxy Powder-coated Cold Rolled Steel |
| Model | Precision SWB 15 |
| Temperature Presets | 4 |
| Temperature Stability | ±0.1°C |
| Temperature Uniformity | ±0.05°C |
| Dimensions (L x W x H) | 15.5 x 24.9 x 9.8 in. (394 x 632 x 249 mm) |
| Electrical Requirements | Global Voltage 100/115 V 200/230 V 50/60 Hz |
| Amperage | 9.0-10.5 / 4.3-5.0 (120V/230V) |
| Unit Size | Each |