$990.00
| Model | BVX-250-KIT |
| Product Type | Fume Extraction Kit |
| Stations | 2-Station system |
| Filtration | HEPA 13/Gas main filter and pre-filter |
| Max Airflow (Free Blowing) | 297 m³/h (175 cfm) |
| Flow Rate | 2 × 75 m³/h (45 cfm) |
| Static Pressure | 1743 Pa (7” WC) |
| Noise Level | <55 dBA (Medium setting) |
| Voltage | 100 – 240 VAC, 1 phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 150 Watts |
| Dimensions (W × D × H) | 268 × 400 × 320 mm (10.5” × 16” × 13”) |
| Weight | 12 lbs (5.5 kg) |
$990.00
| Model | BVX-250-KIT |
| Product Type | Fume Extraction Kit |
| Stations | 2-Station system |
| Filtration | HEPA 13/Gas main filter and pre-filter |
| Max Airflow (Free Blowing) | 297 m³/h (175 cfm) |
| Flow Rate | 2 × 75 m³/h (45 cfm) |
| Static Pressure | 1743 Pa (7” WC) |
| Noise Level | <55 dBA (Medium setting) |
| Voltage | 100 – 240 VAC, 1 phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 150 Watts |
| Dimensions (W × D × H) | 268 × 400 × 320 mm (10.5” × 16” × 13”) |
| Weight | 12 lbs (5.5 kg) |