$1,245.00
| Speed range | 8,000-30,000 rpm |
| Sample volume range | 0.1-250 ml (solid/liquid media), 1-1000 ml (tissue) |
| Speed control | 6-position control dial |
| Motor type | Universal motor, 130 Watt |
| pH range | 2-13 |
| Fineness | Suspensions & Emulsion 10-15 & 1-10 um |
| Noise emission | 54 dB(A) at 30,000 rpm |
| Dimensions | 2.5L x 2.5W x 8H inches (drive only) |
| Weight | 18 lbs (with stand), 1.5 lbs (drive only) |
| Voltage | 110 Volts, 60 Hz |
$1,245.00
| Speed range | 8,000-30,000 rpm |
| Sample volume range | 0.1-250 ml (solid/liquid media), 1-1000 ml (tissue) |
| Speed control | 6-position control dial |
| Motor type | Universal motor, 130 Watt |
| pH range | 2-13 |
| Fineness | Suspensions & Emulsion 10-15 & 1-10 um |
| Noise emission | 54 dB(A) at 30,000 rpm |
| Dimensions | 2.5L x 2.5W x 8H inches (drive only) |
| Weight | 18 lbs (with stand), 1.5 lbs (drive only) |
| Voltage | 110 Volts, 60 Hz |