$3,430.00
| Speed range | 10,000-29,000 rpm |
| Sample volume range | 10 - 5000 ml |
| Speed control | 6-position control dial |
| Motor type | Universal motor, 500 Watt |
| pH range | 2-13 |
| Fineness | Suspensions & Emulsion 10-15 µm & 1-10 µm |
| Noise emission | 72 dB(A) at 29,000 rpm |
| Dimensions | 2.5L x 2.5W x 9H inches (drive only) |
| Weight | 20 lbs (with stand), 1.8 lbs (drive only) |
| Voltage | 110 Volts, 60 Hz |
| Material | 316L Stainless Steel |
$3,430.00
| Speed range | 10,000-29,000 rpm |
| Sample volume range | 10 - 5000 ml |
| Speed control | 6-position control dial |
| Motor type | Universal motor, 500 Watt |
| pH range | 2-13 |
| Fineness | Suspensions & Emulsion 10-15 µm & 1-10 µm |
| Noise emission | 72 dB(A) at 29,000 rpm |
| Dimensions | 2.5L x 2.5W x 9H inches (drive only) |
| Weight | 20 lbs (with stand), 1.8 lbs (drive only) |
| Voltage | 110 Volts, 60 Hz |
| Material | 316L Stainless Steel |